A vezérlés esetén valamiért az emberek nem is hajlandóak végig gondolni a folyamatokat. Nem is szeretnék igazságot tenni, mindenhova olyan rendszert építek ki amit szeretnének, persze aki vevő a vezérlés megbeszélésére annak segítek, de a legtöbb esetben nem lehet segíteni.
A hőszivattyút a legtöbb esetben a gázkazánnal azonosítják, nem tesznek különbséget, pedig nagyon más. Nézzük miben más a készülékek működése.
Kezdjük a gázkazánnal, a legtöbb gázkazán jól túl van méretezve, kellene 8 kW de csak 24 kW készülék kapható. Ahogy kap egy vezérlő jelet és a fűtővíz nem a beállított hőmérsékletű begyújt az égő és elkezdi a felfűtést. Lekapcsol a vezérlőjel leáll a fűtés, de szinte egyből vissza tud állni az üzembe. Olyan amilyen a hatásfoka, de olcsó a gázenergia ezért nem számít, mint ahogy a gáz fűtőértéke is állandónak kellene lenni, de sokan sejtik, hogy nem az amiért fizetnek, az inert gáz is ugyanúgy elmegy a gázcsőben és forgatja a gázórát.
Hőszivattyú, teljesen más rendszer. Másképp kell gondolkozni a hőszivattyúval, nem lehet összehasonlítani a két rendszer működését. A készülék megkapja az indítási jelet, kicsit gondolkozik, majd elindítja a folyamatot, megvizsgálja az elektronika a egyes elemek állapotát, működési feltételeket, az egységek állapotát. Vagyis a jel után megvizsgálja a kalorikus kör nyomásviszonyait, hőmérsékleteit. A kompresszor nem kaphat folyadékot, mert a folyadék nem nyomható össze és a vízütés a kompresszor végét is jelentheti. Megnézi van e áramlás a rendszerben és van e valami akadálya az áramlásnak, azon belül megvan e a megfelelő tömegáram, vagyis nem elég hogy megy a készülékben a szivattyú, de a megfelelő tömegáramnak is meg kell lenni. Amennyiben minden megfelelő akkor elindul a folyamat és ahogy a nyomásviszonyok beállnak elkezd termelni a hőszivattyú. Ez nem egy pillanat műve ezért szoktam mondani szerviz esetén mindenkinek a hőszivattyú türelemre tanít! Végre van hőtermelés ami nem és nélkül van mint a kazán esetében hanem egy hőfoklépcsőben vagyis a 20 fokos fűtővíz nem lesz egy lépcsőben 70 fokos csak a 20 fokot a hőszivattyú a beállított mértékig megemeli pl. 25 fokra és ahogy emelkedik a visszatérő víz hőmérséklete úgy emelkedik az előremenő is.